Nume utilizator:
Parola:
Retine parola
Vreau sa devin membru! Ai uitat Parola?

Frumusete Moda Dragoste & Sex Astro/Horoscop Calatorii Sanatate Cariera Nunta Casa Copii Suflet
Meniu
  Toate forumurile
Subiecte active
Membri
Cautare

Albume foto
BLOGURI
TOPURI
Sondaje Actuale
Carte de bucate
Mica Publicitate
Profil personal
Foloseste punctele
Mesaje private
Scrie in BLOG
 Toate forumurile
 Pe langa casa - Cuibul SUPEREVEI
 Gradina,plantute si animalute
 Plante si flori de apartament
 Subiect nou  Raspunde la subiect
 Versiune pentru imprimanta
Pagina precedenta | Pagina urmatoare

Autor Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator
Pagina: din 3

adi2003
sufletel

Jurnal
Are album!

Romania
Oradea

8 Mesaje

Trimise - 27/10/2006 :  19:01:39  Show Profile  Visiteaza pagina lui adi2003 Trimite adi2003 un Mesaj Privat  Reply with Quote
Florile mele le puteti vedea la semnatura. E o pasiunea de-a mea de care ma tin pentru ca imi aduce cele mai multe satisfactii.
Sper sa va placa.
Cel mai greu e perioada de iarna cand trebuie sa le inghesui pe un balcon inchis si prin casa. In rest imi umplu balcoanele cu flori. E placerea mea de a le creste si ingrijii.

Florile mele
Go to Top of Page

akella
same as it never was

Jurnal

Romania
Hell's kitchen

852 Mesaje

Trimise - 01/11/2006 :  14:30:33  Show Profile  Visiteaza pagina lui akella  Apasa aici pentru MSN MSG. a lui akella  Trimite mesaj yahoo luiakella Trimite akella un Mesaj Privat  Reply with Quote
Am uitat sa intreb: unde tineti florile in casa? Ca eu am o problema: mi-as face niste polite la geam, dar nu stiu daca este bine sa le plasez deasupra caloriferelor...

Ceea ce nu ne ucide ne face mai puternici.

http://community.webshots.com/user/miana_dragnea
Go to Top of Page

Ortansa
Gargauna zmeilor

Jurnal
Are album!

Lebanon
Beirut

733 Mesaje

Trimise - 02/11/2006 :  08:03:39  Show Profile Trimite Ortansa un Mesaj Privat  Reply with Quote
am un pui de muscata pe balcon,caruia ii daduse un boboc.l-am adus in casa ,la bucatarie mai exact,ca sa ma pot bucura de floricica.acolo au inceput sa i se ingalbeneasca florile.de la ce o fi?

Let's pink about it!
Go to Top of Page

felicia74
si Ilinca-lilinca

Jurnal

Romania
bucuresti

79 Mesaje

Trimise - 02/11/2006 :  10:06:23  Show Profile Trimite felicia74 un Mesaj Privat  Reply with Quote
Am si eu o problema, poate ma puteti ajuta: stiti cumva de ce apar aceste pete pe frunzele de spatifilum?
http://new.photos.yahoo.com/fmganganie/photo/294928803482920702/0
http://new.photos.yahoo.com/fmganganie/photo/294928803482920695/1

Felicia si Ilinca Teodora (15 noiembrie 2005)
Go to Top of Page

adi2003
sufletel

Jurnal
Are album!

Romania
Oradea

8 Mesaje

Trimise - 04/11/2006 :  20:27:58  Show Profile  Visiteaza pagina lui adi2003 Trimite adi2003 un Mesaj Privat  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Ortansa

am un pui de muscata pe balcon,caruia ii daduse un boboc.l-am adus in casa ,la bucatarie mai exact,ca sa ma pot bucura de floricica.acolo au inceput sa i se ingalbeneasca florile.de la ce o fi?

Let's pink about it!

Muscatele nu se tin in apartament incalzit pe timp de iarna. De preferabil o camera neincalzita sau un balcon inchis.
Se uda mai rar in sezonul rece. Se poate aplica chiar si o tundere. Daca tunderea muscatelor nu se face acum , e recomandata la primavara, pentru o inflorire abundenta peste vara. Tulpinile lemnificate impiedica inflorirea, de aceea se recomanda intinerirea plantei.

Florile mele
Go to Top of Page

adi2003
sufletel

Jurnal
Are album!

Romania
Oradea

8 Mesaje

Trimise - 04/11/2006 :  20:33:39  Show Profile  Visiteaza pagina lui adi2003 Trimite adi2003 un Mesaj Privat  Reply with Quote
quote:
Originally posted by felicia74

Am si eu o problema, poate ma puteti ajuta: stiti cumva de ce apar aceste pete pe frunzele de spatifilum?

Felicia, nu sunt vizibile pozele.
Spathiphillum este o planta care nu prefera soarele direct, se adapteaza usor la amplasamente cu lumina indirecta, are nevoie de pulverizare periodica si din cand in cand e bine ca substratul sa fie imbogatit cu ingrasamant pentru plante.
Varfurile plantei se usuca atunci cand nu are suficienta umiditate in sol si in aer.

Florile mele

Editat de - adi2003 on 04/11/2006 20:34:40
Go to Top of Page

felicia74
si Ilinca-lilinca

Jurnal

Romania
bucuresti

79 Mesaje

Trimise - 05/11/2006 :  10:08:53  Show Profile Trimite felicia74 un Mesaj Privat  Reply with Quote
quote:
Originally posted by felicia74

Of, photo yahoo asta nou ma dispera! Erau private, sper ca acum se vad.
da, intr-adevar florii ii apar acele pete daca nu o ud sau macar pulverizez o singura zi. Cred ca e prea cald in casa pentru spatifilum (25 grade). Plus ca aerul uscat nu-i prea prieste. O sa incerc s-o ud mai des.
Multumesc, Adi!

Go to Top of Page

mada_mxm
nou venit

Jurnal

United Kingdom
London - Moldoveanca de la Iesi

20 Mesaje

Trimise - 11/11/2006 :  15:29:55  Show Profile  Trimite mesaj yahoo luimada_mxm Trimite mada_mxm un Mesaj Privat  Reply with Quote
Buna fetelor!

Mie imi plac tare mult plantele si florile. Noi cand stateam la casa aveam o gradina imensa. Acum planuim sa ne mutam intr-un apartament numai al nostru de anul urm.
Ce plante de apartament pot lua tinand cont ca am o fetitza mica de aproape 3 luni si as vrea niste plante destul de usor de ingrijit si nu prea pretentioase pt inceput. Ca nu sunt mare experta in a ingriji plantele de apartament.
Mie imi plac tare mult ferigile dar ma gandesc ca au sporii aia si nu cred ca e prea sanatos pt baby.

---------------------------------------
Mada si Arianna Raisa (21.08.2006)

Go to Top of Page

Mareanca
nou venit

Are album!

Romania
Timisoara,dar sunt tomitanca

84 Mesaje

Trimise - 05/01/2007 :  14:56:14  Show Profile  Trimite mesaj yahoo luiMareanca  Reply with Quote
Eu sunt fan cactusi si am vreo 2-3 soiuri de cactusi acasa,dragii de ei.Nu-s deloc pretentiosi,cer putina apa si putina atentie.Cresc asa frumos si se indesesc repede.Nu i-am mutat niciodata de la locul lor din balcon si de 3 ierni de cand ii am....ingheata bocna peste iarna si in primavara se dezgheata si isi reiau ciclul vietii lor:fac puiuti si cresc...De vreo 2-3 ori a trebuit sa ii mai raresc,ca se inmultisera peste masura si cu lacrimi in ochi am mai aruncat din cei batrani si am pastrat puimea...
Imi amintesc ca acum vreo 3 ani in urma,intr-o vara,am plecat o saptamana acasa,la Constanta.Inainte de plecare le-am pus apa,le-am vorbit....si am plecat.Cand am sosit acasa erau toti,fara exceptie,scofalciti si pleostiti....m-am speriat,am zis ca gata-i pita lor!Si m-am apucat sa-i ud iar,le-am vorbit.....sa nu radeti de mine,dar chiar mi-au dat si lacrimile....Culmea,a doua zi dimineata....prima vizita am facut-o pe balcon:cactusii mei stateau verzi si batzosi....mai sa intzepe tavanul....veseli nevoie mare...Ce bucurie pe mine!
Si,pe langa cactuseii mei,am si un puiut de Aloe....e privilegiata,sta in bucatarie,pe pervaz....ca e printesa si n-as vrea s-o sperie cactusii...hehehehehe...

Ana-Maria
Go to Top of Page

Cata
nou venit

Are album!

Romania
Bucuresti

13 Mesaje

Trimise - 17/01/2007 :  01:00:25  Show Profile  Reply with Quote
Ma lamureste si pe mine cineva?

Am primit in august o violeta- mov-, foarte frumoasa, era tot timpul plina de flori, dar de 2-3 saptamani nu mai are flori. Ce se intampla cu ea? Am facut eu ceva gresit? Sau au si ele o perioada in care nu infloresc?

Multumesc de ajutor

Cata si Bianca-Maria
Go to Top of Page
Pagina: din 3 Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator  
Pagina precedenta | Pagina urmatoare
 Subiect nou  Raspunde la subiect
 Versiune pentru imprimanta
Mergi la:
Forumul supereva.ro © Supereva.ro- marca inregistrata Go To Top Of Page
Pagina s-a incarcat in 0,52 secunde.

Aboneaza-te la scrisoarea forumului!
Nume: